Helikopter jedno a może dwu-wirnikowy

To pytanie zadaje sobie każdy przed zakupem swojego pierwszego śmigłowca. Kupić jedno czy dwuwirnikowy helikopter?

Pierwsza różnica między tymi dwoma modelami jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jest to wizualna rozbieżność. Jeden ma dwa śmigła i śmigło na ogonie, bądź nie, ten drugi ma jeden wirnik ogonowy i jeden wirnik główny. Proste, w tym momencie bardzo ale jaka jest różnica w pilotażu. Wielka!


śmigłowiec coaxial
 Coaxial 3 kanałowy
Śmigłowcami typu Coaxial 3 kanałowymi lata się bardzo łatwo, tak naprawdę nasza praca polega na poderwaniu go z ziemi i sterowaniem na prawo i na lewo do przodu do tyłu. Latanie nimi jest nudne, proste. Jeśli nigdy nie miałeś aparatury w ręku i nigdy nie latałeś modelami helikopterów to ten wybór może okazać się dla Ciebie najlepszy. Możesz mi wierzyć ale pewnie bardzo szybko się tobie znudzi takie podnoszenie maszyny do góry i na dól. Minusem tego typu modeli jest to, że mają bardzo utrudnione latanie podczas wiatru ze względu na malutki i słaby silniczek na ogonie odpowiedzialny za poruszanie się do przodu i do tyłu. 



Zasada działania takiego układu wirnika jest bardzo prosta. Jeden z wirników kręci się w prawo drugi zaś w lewo z tą samą prędkością co jego kolega i dzięki temu równoważą się siły i helikopter może się wznieść. Stabilność pionowa takie układu jest porażająca, naprawdę podczas latania w domu bądź na dworze przy bezwietrznej pogodzie. Możesz odłożyć aparaturę na bok i patrzeć jak trzyma się w miejscu.
Aby śmigłowiec leciał do przodu lub do tyłu, poziomo osadzone śmigło ogonowe unosi bądź opuszcza ogon. Podsumowując:


Helikoptery Coaxial dwuwirnikowe 3 kanałowe charakteryzują się: mała prędkością poziomą, niesamowitą stabilnością w pionie, mała odpornością na wiatr, łatwością w pilotażu. Idealne jako pierwszy helikopter rc.

Helikoptery Coaxial 4 kanałowe są dużo szybsze i mniej podatne na wiatr od swoich 3 kanałowych poprzedników jednak nadal im wiele brakuje do ideału. Sterowane są za pomocą zmiany płaszczyzny pracy dolnego wirnika. Śmigłowce te nie posiadają wirnika ogonowego, za to wyposażone są w płytę sterującą i serwomechanizmy. Po przez ruch serwomechanizmów a co za tym idzie płyty sterującej, następuje pochylenie płaszczyzny pracy wirnika dolnego. Śmigłowiec porusza się w kierunku pochylenia wirnika. Po zwolnieniu wolantu model się zatrzymuje. Takie rozwiązanie pozwala na większą kontrolę nad lotem, jednak taki śmigłowiec również jest bardzo podatny na podmuchy wiatru.



Modele śmigłowców rc jednowirnikowych to już zupełnie inna para kaloszy. Wysoce zaawansowana technologia elektronika serwomechanizmy to jest coś co tygrysy lubią najbardziej. Wyróżniamy jednowirnikowe z łopatami o stałym kącie natarcia (fixed pitch) oraz jednowirnikowe z łopatami o zmiennym kącie natarcia (collective pitch).

Helikoptery jednowirnikowe wyposażone są w 1 wirnik, który poprzez obrót wytwarza siłę nośną. Bardzo częste zjawisko podczas startu takim modelem jest delikatne znoszenie w lewą stronę. Tego nie da się uniknąć prawo fizyki. Dodatkowy wirnik na ogonie służy do poruszania się do przodu lub do tyłu. Te modele śmigłowców potrafią być piekielnie szybkie, zwinne i zdolne do wszelkich akrobacji nawet tych 3D. Aby wykonywać takie akrobacje jak beczka itp musimy posiadać model 6 kanałowy. Sterowanie 4 kanałowym jak i 6 kanałowym helikopterem wymaga już od nas trochę większej wprawy jak przy Coaxialach. Wraz z poświęconym trudem w pilotaż i naukę satysfakcja rośnie i będziemy mieli ochotę na więcej i więcej. Taki model podczas lotu z wiatrem potrafi osiągnąć zawrotne prędkości rzędu 60-70 km/h. Należy również wspomnieć, że takie modele sterowane są za pomocą serwo mechanizmów (układów zmieniających kąt wirnika względem helikoptera) – czyli jak w prawdziwym śmigłowce.

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki powinieneś wybrać swój pierwszy helikopter zdalnie sterowany, zapoznaj się z tym tekstem o wyborze pierwszego śmigłowca rc. Nie znasz klas modeli rc, nic prostszego przeczytaj ten artykuł.

Zapraszam wszystkich do grupy Facebook Helikoptery RC

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jaki pierwszy Helikopter RC

Klasy helikopterów rc